• Wpisów: 445
  • Średnio co: 4 dni
  • Ostatni wpis: 1 rok temu, 23:58
  • Licznik odwiedzin: 11 392 / 2073 dni
 
caligo
 
Największy cmentarz w Polsce, a trzeci w Europie, oficjalnie otwarty dnia 6 grudnia 1901. Wzorowany na nekropoliach Hamburga i Wiednia. Obecnie zajmuje powierzchnię 172,33 hektara; główne alejki parkowe cmentarza mają łącznie długość 12 kilometrów, a alejki boczne i mniejsze uliczki ciągną się w sumie na długości ok. 60 km.
Jest jednym z najpiękniejszych parków przyrodniczych Szczecina.

cmentarz-szczecin.aeropix.pl

Lubię spacery po cmentarzach – właściwie w każdym miejscu, czy to w Polsce, czy w Niemczech, staram się odwiedzić miejscowy cmentarz. Zazwyczaj jest on usytuowany w pewnej odległości od głównych arterii miasta, w spokojnej i zielonej okolicy. Są też cmentarzyki przykościelne, niewielkie – te niekoniecznie mają klimat, jaki lubię. Czasem groby są ułożone tak gęsto, że trudno taki cmentarz zwiedzić bez nieustannego spoglądania pod nogi. Ale na każdym niemal cmentarzu znaleźć można przepiękne lapidaria: wspaniale pomyślane nagrobki, rzeźby, pomniki…

Są w tych miejscach zapisane historie – zarówno te indywidualne, jak i te zbiorowe, znane powszechnie choćby z kart książek i z ekranu.

Ponieważ Cmentarz Centralny jest zarządzany przez Zakład Usług Komunalnych, to mogę śmiało myśleć o spoczynku w tym pięknym miejscu... na razie jednak mam inne plany.
Więcej o szczecińskich cmentarzach przeczytacie tutaj: www.cmentarze.szczecin.pl/Cmentarze/chapter_11989.asp
A tutaj o florze Centralnego:
www.cmentarze.szczecin.pl/Cmentarze/chapter_11971.asp

Trzy lata temu dla mieszkańców i turystów stworzono  aplikację mobilną, która ułatwia poruszanie się po tak rozległym terenie, jakim jest Cmentarz Centralny.

Nie możesz dodać komentarza.
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten wpis.